Urząd Skarbowy i JPK
Co robić?, Jak żyć? ;)
Wprowadzenie kontroli podatkowych za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zakłada ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy art. 193a „Ordynacja podatkowa” (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649).
Obowiązek przekazywania danych organom skarbowym w formacie XML wejdzie w życie dla dużych przedsiębiorstw od 1 lipca tego roku, a dla mniejszych firm już od 2018r. To dobrze Księgowe się nauczyły :) najgorsze już za nimi.
Po konsultacjach społecznych, które miały miejsce w styczniu tego roku, 9 marca Ministerstwo Finansów przedstawiło 7 formatów eksportu danych:
- Księgi rachunkowe – w tym dziennik księgowań oraz zestawienie obrotów i sald.
- Wyciągi bankowe – szczegółowe zestawienie operacji, obejmujące m.in. opis i nazwę podmiotu będącego drugą stroną transakcji.
- Ruchy magazynowe – przyjęcia, wydania i przesunięcia wewnętrzne.
- Rejestry VAT– ewidencja zakupu i sprzedaży VAT.
- Faktury VAT – zestawienie faktur VAT, włącznie z podaniem poszczególnych pozycji z wszystkich faktur objętych zakresem pliku.
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów.
- Ewidencja przychodów.
Struktura dla faktur nie obejmuje paragonów i dokumentów księgowych sporządzanych w celu zaksięgowania kwot podatku należnego. Dla tych dowodów zostaną opracowane odrębne struktury.
Co nas robić. Firma InsERT jako jedna z pierwszych i nielicznych firm na rynku udostępniła aktualizacje do swoich programów księgowych Rachmistrz NEXO i GT oraz Rewizor NEXO i GT całkowicie za darmo.
Programy te ściśle współpracują z Subiektem NEXO i GT który jest programem fakturowo - magazynowym.
Zachęcam do KONTAKTU: Biura księgowe oraz firmy do wyceny oprogramowania oraz wdrożenia.
W ofercie posiadamy również analizę/audyt związaną z nowymi przepisami Bezpieczeństwa Danych Wrażliwych GIODO co do których przepisy są nowelizowane od przyszłego roku!